Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2022 елның 7 декабре, чәршәмбе

Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

Хөрмәтле гражданнар!Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе мәгълүматлары буенча түбәндәгеләр керде:

Куркыныч метеорологик күренеш турында шторм кисәтүе

Татарстан Республикасы территориясендә

21 сәгатьтән. 07 декабрь 10 сәгатькә кадәр. 08 декабрь 2022 елның

Көндез һәм кич Татарстан Республикасы территориясендә  урыны белән температура -25...-28. көтелә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе кисәтә:

Кергән көнкүреш электр приборларын һәм мичләрен, шулай ук йортта балаларын игътибарсыз калдырмагыз!

Янган мичне карап торуны балаларга такшырмагыз.

Машина йөртүчеләргә һәм җәяүлеләргә һәлакәтләр булдырмас өчен юл һәм җәяүлеләр хәрәкәте кагыйдәләрен төгәл үтәргә, үзара ихтирамлы булырга кирәк.

Бозлыкта аеруча сак булырга кирәк урамда өлкән яшьтәге кешеләргә, имгәнүләр булмасын өчен ашыкмаска, аяк астына карарга, хәрәкәт вакытында трость кулланырга кирәк.

Аякка бозка шумаган аяк кием киергә кирәк.

Яңгыравыштан һәм өшүдән сакланыгыз.

Һава температурасы түбәнрәк - 6С булганда туңдырма килергә мөмкин. Аның авырлыгы әйләнә-тирә мохит температурасына, салкында булу озынлыгына, һава дымлылыгына бәйле. Алар күбрәк булган саен, туңдыру авыррак. Тәннең эчке температурасы 24º С тан түбән төшү зыян күрүченең үлеменә китерә.

Мондый хәлгә эләкмәс өчен белгечләр җылы киенергә, урамда озак йөрмәскә, салкын һава алдыннан исерткеч эчемлекләр кулланмаска киңәш итә. Исерек хәлдә булганда, кеше организмы һаваның түбән температурасына адекват рәвештә җавап бирә алмый - кеше салкынны сизми һәм, димәк, яңадан салкынаю тизрәк килә. Бик күп авыр өшүләр (үлем очракларына кадәр) салкын һавада исерек йөрүләр нәтиҗәсендә килеп чыга.

Өлкән яшьтәге кешеләр һәм кечкенә балалар аерым игътибар таләп итә. Мода артыннан игътибар итүче яшьләр истә тотарга кирәк - модалы кием һәрвакытта да без яшәгән климатка туры килми. Шуңа күрә мода буенча түгел, ә һава торышы буенча киенергә кирәк.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.