“Көмеш кыңгырау” газетасының беренче битендә Актаныш кызы

2021 елның 16 апреле, җомга

Сезнең игътибарга журналист Лилия Фәттахова белән райондашыбыз Лиана Шакированың әңгәмәсен тәкъдим итәбез.

“Лиана Шакированы без Чаллыда, «Илһам» бөтенроссия бәйгесенең зона этабында очраттык. Башында калфак, үзе тыйнак. Тап-татарча!

Шундук таныдык – безнең актив хәбәрчеләребезнең берсе ул. Актанышның Сәләтле балалар өчен гуманитар гимназия-интернатында, 6нчы сыйныфта укый.

– Бүген үзем язган шигырьне сөйләдем, – диде Лиана.
– Шигырьләрне күптән язасыңмы соң?

– Беренчесен 1нче сыйныфта укыганда язган идем. Яраткан этебез турында. Ә бу бәйгедә “Туган авылым” дигән шигыремне сөйләдем. Әкиятләр дә язганым бар. “Казның муены нигә озын?” дигән әкиятем “Көмеш кыңгырау”да да басылып чыкты.

– Син укуда да алдынгыдыр, әйеме?
– Әйе, “бишле”гә генә укыйм, олимпиадаларда да катнашам. Татар теле буенча олимпиадада республика күләмендә ике ел рәттән абсолют җиңүче, быел призёр булдым. Рус теленнән дә республика этабында катнаштым.

– Кайсы фәнне бигрәк тә яратасың?
– Билгеле, татар телен! Ә аннан кала инглиз телен.

– Буш вакытыңда тагын ниләр белән шөгыльләнәсең? Шигырь язудан тыш.
– Рәсемнәр ясыйм, бәйлим... Чит ил музыкасы тыңларга яратам.

– Бүгенге чыгышыңнан канәгатьме син? Җиңүеңә ышанасыңмы?
– Минем “Илһам”да әле беренче генә катнашуым. Башка катнашучыларны тыңлагач, җитешсез якларымны да күрдем. Үземне кыюрак тотарга кирәк булган икән, дип уйлыйм. Тик өметем өзелмәде әле. Җиңмәсәм дә, күңел төшенкелегенә бирелмәячәкмен”.