Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләр комплексы турында шторм кисәтү

2023 елның 1 феврале, чәршәмбе

Уңайсыз метеорологик күренешләр турында шторм кисәтү

Хөрмәтле гражданнар!Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе мәгълүматлары буенча түбәндәгеләр керде:

Куркыныч метеорологик күренеш турында шторм кисәтүе

Татарстан Республикасы территориясендә

"Боз кабыгы»

Чулпан метеостанциясе (Нурлат районы)  Яңа Чишмә һәм Аксубай районнарында урнашкан өстәмә күзәтчелек участоклары мәгълүматлары буенча, 2022 елның 30 декабреннән башлап 4 декабрь дәвамында рәттән уҗым культураларын кышлату чорында 21-33 мм калынлыктагы туфрак өслегендә боз катламы билгеләнде, бу «боз кабыгы» куркыныч агрометеорологик күренеш критериена туры килә.

Боз кабыклары ике төрле була: эретү вакытында боз өслегендә барлыкка килгән асылынган, һәм туфрак өслегендә су һәм аның өске катламы берьюлы туңган очракларда барлыкка килә. Бу газ алмашу бозылу аркасында үсемлекләрнең үлеменә китерә-кислород җитмәү һәм углекислый газ, шулай ук үсемлекләргә механик зыян. Аның белән көрәш чаралары, нигездә, туфрак өслегендә эрегән сулар туктап калу һәм кар тоту өчен төшә.

Боз коркасы барлыкка килгәндә аны кышкы чорда боҗралы шугалаклар яки теш тырмалары белән җимерергә, ә язгы чорда кыр буйлап порошоклы кара материаллар (көл, күмер тузаны, торф, туфрак, фосфорит оны) таратырга кирәк.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.