Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2020 елның 19 октябре, дүшәмбе

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм Экологик Мониторинг Департаменты" Федераль Дәүләт Бюджет Институтыннан:

Консультация - интенсивлык турында кисәтү

метеорологик күренеш

сәгать 06дан 20 сәгатькә кадәр. 20 октябрь, 2020

2020 елның 20 октябрендә көндез Татарстан Республикасында 15-17 м / с көчле җил көтелә.

1. Биналардан чыгу, өйдә калу тәкъдим итәбез. Балаларны игътибарсыз калдырмаска кирәк.

2. Әгәр көчле җил сезне урамда тотса, без җир асты юлларына яки подъездларга сыенырга киңәш итәбез. Сез өй диварлары янындагы көчле җилдән яшерергә тиеш түгел, чөнки шифер һәм башка түбә материаллары түбәләрдән төшәргә мөмкин. Бу шулай ук ​​җәмәгать транспорты тукталышларына, бетмәгән биналарга кагыла.

3. Урамда игълан такталарыннан, билге такталарыннан, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торыгыз.

4. Зур агачлар янында калмагыз, шулай ук ​​алар янындагы парк машиналары - җил өзелгән ботаклар бик куркыныч булырга мөмкин.

5. Көчле җилләрдә электр линиясе астында тору һәм өзелгән электр чыбыкларына кадәр бару үлемгә китерә.

6. Хәвеф-хәтәр өске кат тәрәзәләреннән төшкән ватылган пыяла, шулай ук ​​җил искән түбә һәм штукатур бизәк элементлары белән китерелергә мөмкин. Төзелеш яки ремонт астында булган биналар янында шундый ук куркыныч арта.

7. Өйләрнең барлык тәрәзәләре дә бик ябык булырга тиеш, балконнан һәм логиядән төшәргә мөмкин әйберләр алынырга тиеш.

8. Торак яки эш урынындагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ерак торыгыз.

Берәр проблема килеп чыкса, сез һәрвакыт бердәнбер ашыгыч шалтырату номерына мөрәҗәгать итә аласыз - "101,112". Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә, телефоннан һәм кәрәзле телефоннан бушлай.

Рәсәйнең Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.