Татарстан Росреестры: кадастр бәясе белән килешмәгәннәр өчен мөһим мәгълүмат

2019 елның 15 марты, җомга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе хәбәр иткәнчә, мөрәҗәгать итүче үз күчемсез мөлкәт объектының кадастр бәясе белән килешмәсә, ул аны судта яисә Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсе каршындагы кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турындагы бәхәсләрне карау буенча комиссиядә бәхәсле дип игълан итә ала. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, физик затлар тарафыннан дәгъва белдерү өчен судта кадастр бәясе нәтиҗәләрен билгеләү өчен комиссиягә алдан мөрәҗәгать итү мәҗбүри түгел. Юридик затлар өчен судка кадәр тәртипне үтәү мәҗбүри.

Шул ук вакытта күчемсез милек объектларының кадастр бәясен яңадан карау турындагы гариза күчемсез милек объектларының бердәм дәүләт реестрына дәгъва белдерелә торган кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләрен кертү датасыннан алып 5 елдан да соңга калмыйча комиссиягә бирелергә мөмкин. Әлеге нигезләмә «Россия Федерациясендә бәяләү эшчәнлеге турында " 1998 елның 29 июлендәге 135-ФЗ номерлы федераль законның 24.18 маддәсендә күрсәтелгән.

Мәсәлән, күчемсез милек объектының кадастр бәясе турындагы белешмәләр 2014 елның 15 мартында Бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына кертелгән булса, кадастр бәясен яңадан карау турындагы гариза комиссиягә 2019 елның 15 мартыннан да соңга калмыйча тапшырылырга тиеш. Әлеге мәгълүматны комиссиягә мөрәҗәгать иткәндә исәпкә алырга кирәк.

Исегезгә төшерәбез, кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турында комиссия эше турында барлык кирәкле мәгълүмат Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең рәсми сайтында «Күчемсез милек объектларын кадастр бәяләве» бүлегендә урнаштырылган. Гариза белән турыдан-туры Казан шәһәре, Авангард урамы, 74 адресы буенча мөрәҗәгать итәргә кирәк. Шулай ук сораулар килеп туган очракта (843) 255-25-28, 255-25-23 телефоннары буенча шалтыратырга мөмкин.

Татарстан Росреестры